Detlef Bensmann

Germany
nn
Po okresie gry jako kontrabasista w orkiestrze Deutsche Oper w Berlinie (1979/80) rozpoczął karierę solową jako saksofonista, debiutując na koncercie z Radio-Sinfonie-Orchester Berlin w Filharmonii Berlińskiej i nagrywając pierwszą płytę z koncertami na saksofon i orkiestrę (1980). Od tamtego czasu wydanych zostało 25 płyt z muzyką skomponowaną dla Detlefa Bensmanna lub przez niego.

Artysta występuje na arenie międzynarodowej z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami, takimi jak Dmitrij Kitajenko i Berner Symphoniker oraz Radio Sinfonie Orchester Frankfurt (HR), Kazushi Ono, Sian Edwards, Eiji Oue, Tetsuro Ban, David Shallon, Michael Dixon, Golo Berg, Neil Thompson, Jorge Lopez Marìn (Kuba). Dla Detlefa Bensmanna skomponowanych zostało ponad 20 koncertów (większość z nich została nagrana), a on sam dokonał prawykonań kompozycji solowych i kameralnych.

W 1983 roku założył Berliński Kwartet Saksofonowy, z którym występował jako pierwszy saksofonista do lipca 2007. Nadal występuje jako kameralista. W 2006 roku założył wraz ze studentami studiów magisterskich swojej klasy Bensmann-Saxophone-Quartet. W 1984 roku zaczął wykładać na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie, od 1992 roku uczy również w Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin, a od 2004 roku – w Hochschule für Musik und Theater Rostock.

Od 1987 roku koncertuje i nagrywa płyty z pianistą Michaelem Rischem. W 2004 założył BENSMANN-TRIO wraz z Waltrautem Wächterem (skrzypce – pierwszy koncertmistrz MDR Sinfonieorchester) i pianistą Dmitrijem Befelerem (wydana została ich pierwsza płyta pt. Poèmes). W ciągu ostatnich 29 lat rozpoczął także działalność kompozytorską i dyrygencką. Detlefa Bensmanna wspiera oficjalnie Instytut Goethego.