Joaquín Franco

Joaquín Franco urodził się w Tavernes de la Valldigna (Valencia). Grę na saksofonie rozpoczoł pod kierunkiem ojca i wuja Francisco Torres w wieku 7 lat uczęszczając do Tavernes Music Society.

franco
Studiował w Valencia Conservatory of Music pod kierunkiem Don Gregorio Castellano. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1986 roku. Był stypędystą hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki. W Madrycie wspracował z Pedro Iturralde, a następnie w Paryżu studiował pod kierunkiem znanego wirtuoza Daniela Deffayeta.

Jako solista występował w najważniejszych salach koncertowych w Hiszpanii, USA, Francji, Argentyny, Włoch, Kanady i Japonii. Obecnie jest dyrektorem studiów i nauczyciel saksofonu w Valencia Conservatory of Music i jest nauczycielem w Joven Orquesta Nacional de España (Hiszpańska Narodowa Orkiestra Młodzieżowa).

Jest członkiem kilku jury na międzynarodowych konkursach. On jest międzynarodowym doradcą i artysty dla japońskiej firmy Yamaha Corporation, gra na niestandardowym saksofonie Yamaha 875 EX.