Oto Vrhovnik

Saksofonista, studiował w Maribor (Słowenia), w Grazu (Austria) i w Paryżu (Francja) pod kierownictwem prof. Daniela Deffayeta i prof. Jeana-Marii Londeixa.
oto
Od tamtej pory dążył do uczynienia saksofonu klasycznego instrumentem rozpoznawalnym w Europie Środkowej.

Ze względu na międzynarodową działalność Vrhovnika jako nauczyciela i solisty popularność saksofonu klasycznego rosła bardzo szybko. W 1979 roku artysta zaczął wykładać w Konserwatorium w Grazu, a w 1985 roku – jako pierwszy i jedyny saksofonista – na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Dramatycznych w Wiedniu. Dzięki jego niestrudzonemu zaangażowaniu, ambicji, wytrwałości i szeroko zakrojonemu promowaniu saksofonu klasycznego w różnorodnych zespołach kameralnych (np. kwartet saksofonowy, orkiestra saksofonowa) instrument ten stawał się coraz bardziej popularny również w Wiedniu.

Wzrosło także zainteresowanie studiowaniem gry na saksofonie klasycznym i powstawało coraz więcej kompozycji przeznaczonych na ten instrument. Vrhovnikowi udało się utworzyć na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu klasę saksofonu, którą z powodzeniem prowadzi. Dzięki temu saksofon klasyczny uzyskał na tejże uczelni status porównywalny z innymi instrumentami.

Artysta wykształcił wielu doskonałych saksofonistów solistów i nauczycieli. Należą do nich m.in. Christian Maurer, Peter Rohrsdorfer, Gerald Preinfalk, Martin Steinkogler, Michael Reingruber, Lev Pupis, Harald Muller i Zhiyuan Li. O popularności i sukcesach Vhrovnika świadczy jego współpraca z różnymi orkiestrami, takimi jak Filharmonicy Wiedeńscy, Opera Wiedeńska, Filharmonicy Berlińscy, oraz liczne nagrania saksofonowej muzyki solowej kameralnej i orkiestrowej, zarówno na płytach długogrających, jak i CD. W 2000 roku Otto Vrhovnik został profesorem uniwersyteckim saksofonu klasycznego na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Dramatycznych w Wiedniu.