Dariusz Samól

Polska

ds

Pod kierunkiem profesora Mieczysława Stachury ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, tam też obronił tytuł doktora sztuki i przeprowadził przewód habilitacyjny. Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, USA i Azji współpracując z wieloma artystami i orkiestrami.

Dariusz Samól prowadzi kursy i warsztaty mistrzowskie w Polsce i za granicą, w tym w wielu renomowanych uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach.

Artysta nagrał wraz z zespołem The ArtSax Duo (z Ewą Ruszałą przy fortepianie) dwie płyty z muzyką polską. Dokonał kilkudziesięciu prawykonań muzyki współczesnej. Wśród kompozytorów, którzy dedykowali mu swe utwory są między innymi: Artur Cieślak, Alicja Gronau, Marek Jasiński, Jaromir Gajewski, Georg Andrix, Andreas van Zoelen, Zhong Juncheng i Say Brandon.

Dariusz Samól jest autorem książek o tematyce saksofonowej:

Muzyka saksofonowa w twórczości polskich kompozytorów. Dzieła wybrane”, oraz „Muzyka saksofonowa w twórczości kompozytorów amerykańskich polskiego pochodzenia”

Dr hab. Dariusz Samól prowadzi klasę saksofonu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. W latach 2015-16 był gościnnym wykładowcą w Zhaoqing University w Chinach.

Artysta trzykrotnie brał udział w programie Kultura Polska na Świecie prowadzonym przez Instytut Mickiewicza, jest także stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku.

Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie (od 2003 roku).

Strona internetowa: www.dariuszsamol.com